İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

Haber

Gayrimenkul piyasalarının hareketlendiği mevsimler var mıdır?

Yılın belli dönemlerinde insanların, yani hanede yaşayanların, mobiliteleri(hareketlilikleri) artıp azalır. Bu dönemlerden biri, yaz tatilinin bitip okula açılmasından önceki aylardır. Yaz tatilini sona ermesi ve okulların açılmasının yaklaştığı tarihlerde, önce hanelerdeki mobilite artar. Aileler, okullar açılmadan yeni evlerinde olmak isterler. Bu nedenle hem ailelerin hem de üniversite öğrencilerinin taşınmaları yaz sonundan itibaren sektöre bir canlılık kazandırır. Konjonktürel olarak konut satışları ve kiralamaları bu mobilite artışından etkilenir.

Mevsimsel etki, hem kiralama hem de satın alma piyasalarında geçerlidir. Satın alma piyasası yaz tatiline girmeden önce hızlanır, yaz aylarında durgunlaşır ve son baharda tekrar hareketlenir. Kiralama piyasası ise son baharda canlanır. Örneğin yaz başında kiralama amaçlı konut alan yatırımcı, söz konusu mevsimsel etki dolayısıyla bekleme opsiyonunu kullanır. Örneğin, yatırımcı mayıs ayında, üniversite bölgesine yakın bir yerde bir konut satın aldıysa, bu konutu, eylül ayına kadar kiraya veremeyecek veya vermeyecektir. Piyasaların yükseldiği dönemde kiralamanın gerçekleşmesini bekleyecektir. Satın alınan konutun etrafında bir okul veya kiralama piyasasını mevsimsel olarak etkileyen başkaca bir faktör yok ise mevsimsellik haliyle daha düşük düzeyde olacaktır.

Benzer bir durum yazlık konutlar içinde söz konusudur. Eğer yazlığınızı kiralayacaksanız, bu piyasalar nisan ayından itibaren hareketlenip, mayıs ve haziranda zirve yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir